Appointed Town Officials

Town Administrator: Interim, Steve Ledoux

Director, Council on Aging, Joan Ingersoll

Finance Director:  Kimberly Kane

Town Accountant:  Kelly Beyer 

Chief Assessor:    Brian Macdonald

Fire Chief: Bryan Sorrows

Police Chief: John Fisher

Personnel Administrator:  Interim, Steve Ledoux 

Procurement Officer:  Interim, Steve Ledoux 

Superintendent of Public Works: Gary R. Davis

Town Treasurer, Tax Collector: Kimberly Kane

Town Counsel:  Miyares and Harrington LLP

Building Commissioner:  Jon Metivier

Inspector of Plumbing, Gas Piping and Appliances: James Powderly

Wiring Inspector: Vincent Chant

Town Facilities Manager:  Stephen Bastek

Constables 

Police Chief John Fisher

Scott Barnes

Leo T. Crowe

Joseph Topol 

Inspector of Animals

Lawrence  Sorli

Deborah Toher

 Animal/Dog Control Officer:

Gene DeLano
Matthew Svatek

Field Driver:  Deborah A. Toher

Fence Viewer: Lawrence O. Sorli

Keeper of the Town Clock: Robert J. Koning, Jr.

Keeper of the Town Flag: Thomas Ratcliffe

Lowell Regional Transit Authority Advisory Board:  Timothy D. Goddard

Metropolitan Area Planning Council:  Katherine T. Reid


Appointed Public Bodies

Appointment cycle aligns with the Town's Fiscal Year, July - June. Terms expire June 31st of the indicated year. 

ADA Task Force

Town Administrator Timothy D. Goddard 

Fire Chief Bryan Sorrows 

Building Commissioner Jon Metivier


Affordable Housing Trust

Kate Reid (SB)  [2022]

Gina Fox [2023]

Beverly Shorey  (2023]

Maureen Cosgrove-Derry (2023]

Carolyn Ing [2023]

Mark Levitan [2022]

Bertide Neptune [2022]


Agricultural Commission

Peter Mastromarino  (2023]

David Ely [2023]

Andrew Rodgers [2022]   

Steve Huberman [2022]   

John Lee, Associate [2024]


Audit Committee

Mike Bishop [2022]

Benjamin Taylor  [2023]

Vacant  [2024]


Board of Registrars 

Margaret Wang, Town Clerk [2024]

Ann Gibbs [2024]

Kay Hurley [2022]

James Bohn [2022]


Celebrations Committee

Scott Evans, Chair  [2022]

Laura Mullins [2022]

Heidi Haring [2022]

Greg Fairbank [2022]

Christopher Eisenbies [2022]


Community Preservation Committee

Luke Ascolillo  [2024]

Kathy Keller (Historical)  [2022]

Courtney Miles Bittelari  (Rec Com Rep) [2022]

Helen Young (ConsCom) [2022]

Addie Grady (Planning Board) [2023]

Samantha Rottenberg (Citizen at Large)  [2023]

Maureen Cosgrove-Deery (CAHT )[2023]


Conservation Commission 

Lee Tatistcheff,  [2024]

Nick Ognibene [2022]

Naveet Hundal [2024]

Helen Young [2022]

Brian Murphy [2023]

Alex Parra, Chair [2023]

Daniel L. Wells [2023]


Conservation Restriction Advisory Committee (CRAC)

Nancy Cowan, chair  [2022]

Ken Harte [2022]

Marc Lamere [2022] 

Jason Walsh (Plan Bd)  [2022]

Rich Oches (CCF) [2022]

Lee Tatistcheff (ConsCom) [2022]

Jeannie Geneczko [2022]

                                                                                                                   

Council on Aging

Ann Quenin, Chair  [2023] (2)

Ann James, Vice Chair [2024] (1)

Verna Gilbert, Secretary  [2024] (2)

Jerome Lerman, Treasurer [2022] (2)

Abha Singhal [2022] (2)

Maxine Crowther [2022] (2)

Wendy Barrow [2024] (1)

Elisabeth Bojarski [2023] (1)

Sally Hayen [2023] (1)

John Ballantine [2022]

Deborah O’Kelly [2022]

Amy Livens [2022]


Cultural Council

Alain Bojarski [2023]

Mark Levitan, co-chair [2022]

Jennifer Sagalyn , co-chair  [2022]

Dan Lennon [2023]

Jenn Albanese [2023]

Debbie Bentley [2024]


Finance Committee 

Scott Triola [2023]

Victor Liang  [2023]

Melissa McMorrow [2023]

James Darr, Chair [2022]

Lynne Lipinsky [2024]

James Catacchio [2024]

Aaron D’Elia [2022]


Hanscom Feild Advisory Committee

Lars Benard  [2022]


Historical Commission

Ed Rolfe  [2023]

Eric Adams [2024]

Geoffrey Freeman [2022]

Kathleen Keller, Co-chair  [2022]

Ann Lee, Co-chair [2023]

Jack O’Connor (Alt.)  [2024]

Chip Dewing (Alt.) [2023]

*Vacant (Alt.) [2022]           


Insurance Advisory Committee

Finance Dir. Kimberly Kane, [2023]

Town Administrator Tim Goddard  [2023]

Steve Mack (Police) [2023]

Kirk Bishop (Dispatch) [2023]

Linda Vanaria (Teachers) [2023]

Anush Coates (Town Hall) [2023]

Chris Sireen (DPW) [2023]

Jennifer Pike (Library) [2023]

Nancy Harvey (Retirees) [2023]

James Darr (FinCom) [2023]

Kate Reid (SB) [2023]


Land Stewardship Committee 

Dwight DeMay [2023]

Debbie Geltner [2023]

Warren Lyman, co-chair [2024]

Andrew Wilmot, co-chair [2024]

Rhonda Michaud [2022]

Nick Ognibene [2024]

J. Thomas Brownrigg [2023]

Judy Asarkof [2024]


Local Emergency Planning Committee Membership:

John Fisher, Police Chief

Bryan Sorrows, Fire Chief

Alan Lewis, BoS/HAM Radio Officer

Timothy Goddard, Town Administrator

Jon Metivier, Bldg Commissioner

Joan Ingersoll, COA Director

Linda Fantasia, Health Agent

Gary Davis, Supt. of Public Works

Kate Reid (BoS)

Martha Feeney-Patten, Library Director


MAPC

Madeline Blake  [2021]

Kate Reid [2021]


Municipal Facilities Committee

Jerome Lerman, Chair  [2024]      

William Risso  [2024]                                                                                  

Kate Reid, BoS  [2022]

Christine Lear  [2022]

Carrie Patel  [2023]                                                                                    

Stephen Bastek (Non-voting)  


Personnel Board

Vanessa Brown, Chair [2022]

Kacy Hurley [2024]

Snehal Patel [2022]

Ben Perry [2023]

Vacant [2024]


Public Safety Facility Task Force 

Jerome Lerman

William Risson

Kate Reid

Ingo Szegvari 

Christine Lear

Lee Storrs 

         

Recreation Commission

Andrew McMorrow, Chair  [2022]

Lynette Kelleher [2022]

Amy Smack [2023]

Courtney Miles Bittelari [2024]

Scott Jamison  [2024]


River Stewardship Council 


Nathan Brown [2024]


Scholarship Advisory Committee

Frank Krimowski [2022]


Senior Tax Advisory Committee

Kimberley Kane, Finance Dir.  [2022]                                                                          

Melissa Stamp, Principal Assessor [2022]

Joan Ingersoll  [2022]

Rueben Klickstein  [2022]

Vacant (Senior Resident)  [2022]

Vacant (Senior Resident)  [2022]


Traffic  and Pedestrian Safety Committee

Town Administrator, Timothy D. Goddard [2022]                                                           

Luke Ascolillo (SB)  [2022]                                                                         

Gary Davis, DPW Gary Davis  [2022]                                                                          

John Fisher, Police Chief  [2022]                                                                          

Bryan Sorrows Fire Dept [2022]                                                                       

Lee Storrs [2022]  

Vanessa Moroney (Citizen) [2022]                                                           


Trails Committee 

Marc Lamere, Treasurer [2024]

Warren Spence [2024]

Steve Tobin, Chair [2022]

Alan Ankers, Secretary [2022]

Robert “Roy” Herold [2023]

Charlene Hinton [2023]

Helen Young (Associate) [2023]

Christian Hedlund (Associate) [2023]

Chris Chiapella (Associate) [2023]


Transfer Station Action Committee

Rob Peary  [2023) 

Dan Scholten  [2023) 

Thomas Bilotta  [2023) 

John Petrie  [2023) 

Christine Lear [2023) 


Veterans Committee 

Timothy Nickerson     [2022

Greg Fairbank  [2022]

Christopher Eisenbies [2022]


Youth Commission 

Lauree Cameron Eckler, Chair [2023]

Stefani Keene [2022]

Durairaj Babu [2022]

Kathy MacDonald [2022]

Amy Smack [2022]

Cady Audette [2022]


Zoning Board of Appeals

Travis Snell, Chair [2023]

Emanuel Crespo, Clerk [2023]

Steven Hinton [2024]

Eric Adams (Assoc.) [2024]

Gretchen Anderegg (Assoc.) [2023]

W. Jay Lee (Assoc.) [2024]

Vacant (Assoc.) [2023]